Krajem zime krenuli smo s adaptacijom potkrovlja u obiteljskoj kući mojih roditelja koja se nalazi na selu u Međimurju. U potkrovlju su moji ranije imali tavan, a ono što nas je dočekalo prije adaptacije su betonska glazura na podu i stolarija (iako smo mi još napravili dva krovna prozora kako bismo imali što više svjetlosti) te vanjski goli zidovi. Dakle, trebalo je napraviti pregradne zidove, izolaciju, instalacije, itd.
Cijelo potkrovlje ima oko 110 kvadrata i sastoji se od hodnika, blagovaone, kuhinje i dnevne sobe te spavaće s radnom sobom, kupaonice i još jedne prostorije koju zovemo ‘spremište’ i u kojoj se nalaze kondenzacijski bojler, ‘vešeraj’, garderoba i brojne druge stvari neophodne za održavanje kućanstva.
Proces renovacije tekao je glatko, a nije nas zaustavila čak niti korona. S renovacijom smo započeli krajem zime, a sredinom svibnja smo se uselili.
Prvi smo stan renovirali metodom pokušaja i pogreške. Bili smo mladi, neiskusni i ograničeni budžetom. Ovog puta željeli smo zaista izgraditi svoje potkrovlje iz snova, kvalitetan dom u kojem ćemo ostati i koji će savršeno ispunjavati sve naše potrebe. Osim toga, željeli smo da naš dom bude ‘pametan’, eco-friendly i praktičan. Uz sve to da bude i estetski lijep i privlačan. Željeli smo što otvoreniji i svjetliji prostor koji će se harmonično uklopiti u svoje prirodno okruženje.
Ako me pratite već neko vrijeme onda ste dosad zasigurno primijetili da sam prava ‘homebody’ osoba i veliki introvert. Volim provoditi vrijeme u svoja četiri zida i u prirodi. Ne volim velike grupe ljudi, lude izlaske niti pak bilo kakve evente. Zbog svih tih razloga, moj dom mi je zaista jako važan. Nije mi usputna stanica, već baza i oaza u kojoj provodim najviše vremena. Mjesto u koje se uvijek rado vraćam i gdje se osjećam najugodnije.
Moram priznati da smo s majstorima imali jako dobro iskustvo, ali i sreće, uglavnom smo imali poznanike i ljude koji su nam sve napravili onako kako smo htjeli i u dogovorenim rokovima. Ono što smo mogli sami, napravili smo sami. Trudili smo se da uštedimo tamo gdje se može.
Dizajn i uređenje
Nakon grubih radova, došlo je vrijeme za ono najljepše – uređenje i dizajn. Željela sam da mi baza bude neutralnih tonova kako bih se onda kasnije mogla igrati bojama i detaljima. Iako ne preferiram pretjerano šarenilo u interijeru, od boja najviše volim zelenu i boju terakote jer su prirodne i savršeno se nadopunjuju i sa samim vanjskim prostorom, s obzirom na to da živimo na selu i da smo okruženi zelenilom, poljima i šumama. Htjela sam kreirati estetski privlačan, ali svjež i prozračan prostor. Inspiraciju za uređenje pronašla sam u skandinavskom stilu te minimalistički uređenim prostorima.
Iako bi parket bio najbolji izbor, to nam je bilo izvan zadanog budžeta pa smo za pod odabrali visoko kvalitetan laminat koji svojim izgledom jako podsjeća na drvene podove, što je bio i cilj. Glavna paleta boja kod uređenja sastojala nam se od crne, bijele i sive pa je tako i laminat svijetlo sive boje, dok su lajsne bijele. I laminat i lajsne kupljeni su u Bauhausu.
Jednostavnost i minimalizam vode harmoničnom, uravnoteženom i sretnom životu.
Sobna vrata
Ono što smo jako dugo birali i dvoumili se kakva staviti su sobna vrata. Iako mnogi ne razmišljaju o tome, sobna vrata zapravo mogu snažno utjecati na cjelokupni dojam o samom prostoru. Mi smo se dvoumili između bijelih i crnih vrata u skandinavskom stilu, no ono što smo vidjeli po trgovinama nije nam se svidjelo. Na kraju sam na Internetu naišla na poljski brend Porta Dizajn te smo na njihovom webu pronašli idealan model bijelih vrata – Porta Skandia i naručili ih putem jedne firme iz Čakovca. Imaju prodajne zastupnike po cijeloj Hrvatskoj, a u Zagrebu imaju i svoj izložbeni salon. Ova su se vrata savršeno uklopila u naš interijer i zaista smo zadovoljni njihovim izgledom. Kombinirali smo ih sa crnim kvakama koje su kupljene u Bauhausu.
Na ulazu u spavaću sobu željeli smo nešto drugačije – crna vrata sa staklom, u industrial stilu. S obzirom na to da je i to bilo izvan zadanog budžeta, dali smo raditi drvena vrata kod stolara. Iako je moja prvotna ideja bila da cijela vrata budu nešto tanja i elegantnija, stolar je očito imao svoje ideje i napravio ih malo deblja nego smo htjeli. No ne može baš sve biti idealno, zar ne?
Kuhinja
S kuhinjom smo dugo imali muke jer imamo kosine i krovni prozor pa nismo znali na koji je zid smjestiti, da li izgraditi otok ili ne, koje boje fronta odabrati, itd.
Iz starog stana smo preselili dio stare kuhinje, samo smo je malo ‘dogradili’ i izmijenili. Otok smo radili po mjeri, staroj smo kuhinji malo izmijenili raspored, dodali smo jedan ormarić i izmijenili smo radnu površinu te fronte. Sve za kuhinju kupljeno je u Iverpanu u Varaždinu. Boja fronti je kašmir, a radna ploča je prirodni kamen. Okrugle ručkice su boje mjeda. Ovdje opet prevladava siva boja, a začinila sam je zlatnim detaljima. Granitni veliki sudoper tamno sive boje kupili smo u Ferotermu i njime sam zaista jako zadovoljna. U staroj kuhinji smo imali keramički sudoper koji je bio lijep, no meni osobno vrlo nepraktičan za održavanje. Željela sam kuhinjsku slavinu u matirajućoj zlatnoj boji i uspjeli smo je pronaći u trgovini Vitos u Varaždinu. Riječ je o slavini brenda Fala. Na zid smo umjesto pločica stavili zidnu oblogu koja je jednakog uzorka kao i radna ploča i time sam isto jako zadovoljna jer se lako čisti i estetski vrlo lijepo izgleda.
Mi imamo sreće što se pojedini članovi obitelji i poznanici i profesionalno bave interijerima pa nam je Jurin brat iscrtao kuhinju po našim željama i to nam je uvelike olakšalo cijeli proces. Kuhinju smo sastavljali sami.
Indukcijsku ploču odlučili smo smjestiti na otok i to je bio pun pogodak jer danas baš uživam tijekom kuhanja, sve mi je vrlo praktično i ‘pri ruci’. Iznad kuhinjskog otoka nam još nedostaje napa, a ja se još uvijek se dvoumim da li staviti viseću ili klasičnu. S obzirom na to da su cijene visećih napa prilično visoke, odlučili smo tu investiciju malo prolongirati.
Što se tiče troškova oko kuhinje, sve skupa nas je koštalo oko 10.000 kn, možda čak i manje.
Kupaonica
U uređenje kupaonice uložili smo jako puno truda jer smo željeli kreirati oazu za opuštanje, a meni je izuzetno važno bilo da bude uređena u minimalističkom stilu i da se jednostavno čisti i održava. Od početka sam željela sive mat pločice, a pronašli smo ih kod Đurkina u Čakovcu. Za zid smo odabrali nešto svjetliju, bež varijantu. Pločice su bile skuplje, riječ je o talijanskom brendu, no ja sam zaista prezadovoljna jer su kvalitetne i jednostavno se održavaju te vizualno djeluju vrlo profinjeno i luksuzno.
Željeli smo i modernu ‘walk-in’ tuš kabinu te samostojeću kadu. Osim toga, oduševile su nas i slavine u crnoj boji koje smo vidjeli na Pinterestu. Sve za kupaonicu smo kupovali kod Đurkina u Čakovcu te u Ferotermu u Varaždinu. Pratili smo popuste i na taj način smo uspjeli dosta uštedjeti. Ormarić ispod umivaonika radili smo po mjeri. Iveral u klasičnoj boji svijetlog drva smo uzeli u Iverpanu u Varaždinu. Da, kupaonica nas je dosta koštala, ali mi je to danas jedna od najdražih prostorija u stanu i zaista ne žalim niti kune.
Detalji
Veliki sam perfekcionist i svaka stvar u našem domu mora imati svoje mjesto, ali i svoju svrhu. U mom prostoru nema mjesta za ‘višak stvar’. Ono što mi nije potrebno poklonim, bacim ili doniram.
Za dekoraciju samog stana najviše sam koristila prirodne materijale, pletene i drvene komade namještaja. Obožavam biljke i one su mi glavni ‘ukras’ u domu, a i pomažu stvoriti taj osjećaj svježine u prostoru.
Kao što sam već ranije spomenula, sve je nekako u neutralnom tonu, a s obzirom na to da upravo mali detalji čine razliku, umjesto klasičnih bijelih utičnica i prekidača odabrali smo crne i baš mi se sviđaju.
Što se rasvjete tiče, kombinirali smo ledice sa klasičnim lusterima. Veliki pleteni luster u spavaćoj sobi je kupljen u Ikei, onaj iznad blagovaonskog stola je naručne sa Vivre.hr webshopa, a u dnevnu smo stavili stari luster iz prošlog stana koji je također iz Ikee. Svi tepisi koje imamo su iz Ikee, osim onog u spavaćoj sobi koji je naručen sa Vivre.hr
Ono što diže prostor su i zanimljive vaze u kojima ja stalno volim držati svježe cvijeće ili zelenilo iz bakinog vrta te dekorativne tegle za sobno bilje. Ja volim crne, sive, zlatne i one od pletenih materijala. Kupujem ih u random trgovinama kao što su Ikea, Jysk, H&M Home, Bauhaus…
Resursi
Cijeli proces renovacije trajao je oko 3 mjeseca, a većinu namještaja smo donijeli iz starog stana. Znam da mnogi muku muče s renovacijama, pronalaženjem majstorima, nepridržavanjem rokova, ali mi zaista nismo imali nekih prevelikih problema i gotovo sve je ispalo točno onako kako smo zamišljali. Možda zato jer smo već ranije renovirali jedan stan pa smo sad točno znali što želimo i na što trebamo pripaziti. Vodili smo se kvalitetom, ali nismo komplicirali niti pak išli na nepotrebne luksuze. Još moramo srediti neke sitnice, preurediti balkon, no više-manje je sve gotovo.
Kako je proces renovacije išao prema kraju, bili smo sve uzbuđeniji pa smo se preselili i prije nego je kuhinja bila gotova do kraja tako da sam prvi tjedan suđe prala u kadi.
Iako je bilo teško i pomalo bolno napustiti onaj stari stan i prostor, preselili smo se doslovno u dva dana i svi nam se još i danas čude kako smo mi sve to brzo i glatko riješili. Danas znam da se sve dešava s razlogom i da smo točno tu gdje i trebamo biti. Jednostavnost i minimalizam vode harmoničnom, uravnoteženom i sretnom životu.
Ako imate bilo kakvih pitanja, pišite. Rado ću vam odgovoriti na sva vaša pitanja i nedoumice ili dati savjet oko uređenja. Možete mi se javiti putem maila ili Instagram.
M.